Muzeum Ziemi Kłodzkiej na I Dolnośląskich Targach Książki Muzealnej

DSC00570.JPG

        Z inicjatywy pracowników Muzeum Miejskiego Wrocławia 3 czerwca 2011 r. odbyły się  I Dolnośląskie Targi Książki Muzealnej. Od godziny 10.00 do 18.00, w pięknym wnętrzu wrocławskiego ratusza, można było nabyć, często nieosiągalne, bo niskonakładowe i na ogół nie reklamowane w mediach, publikacje wydawane przez dolnośląskie muzea. A trzeba przyznać, że są to naprawdę interesujące, tak merytorycznie, jak edytorsko, wydawnictwa. 

     Oprócz muzeów wrocławskich na Targach pojawiły się takie dolnośląskie placówki, jak: Muzeum Miedzi w Legnicy, Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach, Muzeum Regionalne w Środzie Śląskiej, Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy oraz Muzeum Ziemi Kłodzkiej. Każda placówka dostała do dyspozycji osobne stanowisko, na którym mogła zaprezentować swoje wydawnictwa i wszelkie materiały promocyjne.

     Książki i katalogi wystaw kłodzkiego muzeum cieszyły się dużym zainteresowaniem zwiedzających. A trzeba przyznać, że naprawdę mamy się czym pochwalić. Okazało się, że uwagę przyciągnęły nie tylko takie nowości wydawnicze, jak Kłodzko na dawnej karcie pocztowej, Marianna Orańska a ziemia kłodzka, Przewodnik po zbiorach Muzeum Ziemi Kłodzkiej, Żywot Arnošta z Pardubic według Walentego Krautwalda czy najnowszy 10. tom „Zeszytów Muzeum Ziemi Kłodzkiej”, a także, wydane kilkanaście lat temu, publikacje towarzyszące ówczesnym wystawom – Oblicze miasta oraz Michał Klahr Starszy i jego theatrum sacrum,  które nic nie straciły z upływem czasu.

     Słowa uznania zebrał też przewodnik po kłodzkim muzeum adresowany do dzieci w wieku 6-10 lat pt. Jak skrzat Teofil zwiedzał muzeum w Kłodzku oraz ukazujące się od 2008 roku pismo informacyjno- promocyjne „Witryna Muzealna”.  Zwiedzającym bardzo podobał się pomysł bajeczki-przewodnika, chwalili również ciekawą formę pisma promocyjnego, informującego o działalności placówki i jej ofercie kulturalnej.