Gerhard Roese Mecenasem Kultury

20.09.2019 12:00

Tytuł Mecenasa Kultury został przyznany przez Radę Miejską w Kłodzku, która uhonorowała Gerharda Roese za największy wkład rzeczowy w działalność kulturalną w Kłodzku w 2018 roku. Stosowna uchwała została podjęta w sierpniu br., a tytuł zostanie uroczyście wręczony 20 września w Muzeum Ziemi Kłodzkiej.

Pochodzący z Darmstadt Gerhard Roese w 2018 roku przekazał Muzeum Ziemi Kłodzkiej wykonaną przez siebię makietę synagogi, która znajdowała się w Kłodzku przy ul. Wojska Polskiego, a została spalona podczas Nocy Kryształowej w 1938 roku. Makieta wykonana przez artystę, która eksponowana jest obecnie w Muzeum Ziemi Kłodzkiej, obrazuje stan synagogi bezpośrednio po pożarze. W 2017 roku Gerhard Roese wydał również książkę „Decalogue on Fire, która upamiętnia pożar synagogi, a także opisuje proces powstawania samej makiety.

Rada Miejska przyznała także wyróżnienia za działalność na rzecz kłodzkiej kultury – otrzymali je firma Usługi Turystyczne „Aurum” Elżbieta Szumska – Kopalnia w Złotym Stoku oraz Wodociągi Kłodzkie.